Kas ir īsts sidrs?
Tad vēlreiz: Kas ir sidrs? Jebšu, kas ir īsts sidrs?
Īsts sidrs ir raudzēta ābolu sula. Tieši tik vienkārši.
Bet vai tad ir arī neīsts sidrs? Jā ir! Par to pastāstīšu.
Bet vai no bumbieriem sidru netaisa? Jā un nē. Pēc likuma raudzēta bumbieru sula ir bumbieru sidrs, bet pasaules amata (craft) sidrdari "ir slepus sadevušies rokās" un pieņēmuši angļu gadsimtiem seno formulējumu, ka no āboliem ir "sidrs", bet no bumbieriem (īpašiem, pavisam rūgtiem, skābiem -neēdamiem) tiek gatavots Perijs. Angliski - Cider & Perry. Arī franciski tiem ir atsevišķi vārdi - Cidre & Poire.
Tātad: Sidrs ir no āboliem, Perijs ir no bumbieriem. Jo pasaules amata sidrdari ir vienojušies, ka tā tam būs būt!
Bet ko par sidru saka Likumi.lv? Citēju būtiskāko un uzreiz arī komentēju.
Ministru kabineta noteikumi Nr. 694Rīgā 2015. gada 8. decembrī (prot. Nr. 66 24. §)
4. Produktu ražo no fermentētas ābolu vai bumbieru sulas vai abu sulu maisījuma, vai no ābolu vai bumbieru sulas, kas iegūta no koncentrāta.
Bet kā tad tur ir ar tiem no koncentrāta gatavotajiem sidriem? Tie ir "industriālie" sidri, kurus alkoholisko dzērienu fabrikas štancē pēc vajadzības visu cauru gadu. Tur nav tas "romantiskais" gada cikls. Kad vajag, tad bliež augšā. Koncentrāts tiek iepirkts Polijā, Ķīnā vai citur un to atšķaida ar ūdeni un raudzē. Standarta prakse ir tāda, ka atšķaida stipri - tā, ka sulas procents gala rezultātā ir no 10-50%, bet cik tieši mēs nezinām, jo tā ir tā "īpašā" senā recepte, kuru nevienam neatklāj. Iedomājieties, ja kas tāds tiktu darīts ar vīnogu vīniem?! Tas būtu skandāls. Francija tādiem neliešiem noteikti pieteiktu karu. Ja ne tiešā nozīmē, tad ar tiesām un visiem iespējamiem līdzekļiem šādu necienību mēģinātu iznīdēt. Bet diemžēl sidru tā īsti neviens neaizstāv. Musdienās gan, jāteic, diskusijas par šo tēmu kļūst arvien dzirdamākas. Jācer, ka kādu dienu arī īstu sidru likums aizstāvēs!
5. Produkts satur tikai tādu alkoholu, kas radies ābolu vai bumbieru sulas fermentācijas procesā.
6. Pārtikas piedevu un aromatizētāju šķīdināšanai drīkst izmantot alkoholu, bet tas nedrīkst palielināt alkohola daudzumu, kas radies, fermentējot ābolu vai bumbieru sulu.
7. Produktam pēc fermentācijas var pievienot ābolu vai bumbieru sulu, citu augļu un ogu sulu, oglekļa dioksīdu, pārtikas piedevas, aromatizētājus, dažādu veidu cukuru un ūdeni atbilstoši pārtikas aprites jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.
9. Produkta nosaukumu "ābolu sidrs" lieto, ja produkts ražots tikai no ābolu sulas, bet, ja produkts ražots tikai no bumbieru sulas, lieto produkta nosaukumu "bumbieru sidrs".
Draugi! Šajā blogā būs runāšana par īstiem sidriem. Un perijiem.
Tātad sidrs ir raudzēta ābolu sula. Tāpat kā vīns ir raudzēta vīnogu sula, bet sanāk gan sarkani, gan balti, gan rozā un pat oranži vīni. Dzirkstoši un nedzirkstoši. Jauni un svaigi, un nobrieduši un pamatīgi. Vīnu daudzveidību mēs jau nedaudz apjaušam pat ja ne cik melns aiz naga vēl neesam nogaršojuši. Bet, mīļie draugi, arī sidru pasaule ir tik pat daudzveidīga! Vajag tikai ķerties klāt un sākt degustēt! Arī Latvijā jau ir ducis ražotāju, katrs ar savu filosofiju un rokrakstu. Un līmenis ir ļoti labs, ticiet man. Sākam savus maciņus vērt vaļā arī vietējiem sidriem ne tikai ārzemju vīnogu vīniem! Jūs būsiet pārsteigti cik daudz labus dzērienus mēs - sidrdari šeit Latvijā jau ražojam. Un pat, ja gadās kāds nepatīkms pārsteigums, turpiniet mums uzticēties, jo mēs tiecamies uz visaugstāko. Brauciet ciemos, runājiet, vaicājiet un degustējiet! Un stāstiet tālāk, lai sidra stāsts iet plašumā!